Różnorodność badań petrochemicznych spowodowana jest ciągłym rozwojem paliw oraz koniecznością czuwania nad ich odpowiednią jakością na stacjach benzynowych. Badaniami tego rodzaju zajmują się rafinerie, instytuty badawcze i wojskowe, jednostki uczelniane oraz laboratoria kontrolujące jakość paliw dostarczanych do konsumentów.
Ze względu na konieczność ujednolicenia metodyki badań, istnieją liczne normy, którym musi podlegać aparatura badawcza. Większość parametrów paliw oznacza się w sposób w pełni zautomatyzowany.
Przykładowe metody badań
Jedną z ważniejszych procedur wykonywanych podczas analizy próbki jest destylacja frakcyjna. W jej wyniku otrzymujemy różne frakcje, będące składnikami badanego materiału oraz ich wzajemne stosunki ilościowe. Rolą użytkownika jest określenie warunków badania i rozpoczęcie procedury. Analizator po wykonaniu destylacji przedstawia dam wynik w formie wydruku.
Innym przydatnym urządzeniem jest licznik cząstek. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie pomiaru wielkości cząstek. Zaawansowana technika umożliwia pomiar każdej cząstki po kolei. Urządzenie służy do badania cząstek w zawiesinach polimerów i włókien, hydrożelach oraz w emulsjach tłuszczowych. Duża rozdzielczość gwarantuje wykazanie nawet najmniejszych zmian składu próbki bardzo szybko, zanim badane parametry zbliżą się do wymaganych poziomów.
Ciekawym urządzeniem wykorzystywanym nie tylko w badaniach petrochemicznych jest analizator biogazu Dzięki niemu możliwe jest błyskawiczne zbadanie składu poszczególnych gazów biogazie. Standardem są urządzenia zdolne do pomiaru ilości trzech gazów; metanu, dwutlenku węgla i tlenu. Wynik przedstawiony jest na czytelnym wyświetlaczu.
W zależności od potrzeb użytkownika, urządzenie można skonfigurować i rozszerzyć zakres badań o kolejne związki chemiczne. Analizatory biogazu przydatne są wszędzie tam, gdzie jest obecna materia organiczna zdolna do jego produkcji, czyli na przykład oczyszczalnie ścieków lub składowiska odpadów komunalnych.