Wybór oświetlenia do domu nie jest wcale rzeczą łatwą. Współcześnie na rynku znaleźć można dość dużą różnorodność jego typów. Różnią się one pomiędzy sobą właściwościami emitowanego światła, zużyciem energii, trwałością i wieloma, innymi cechami. Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych typów jest oświetlenie LED. Czym jest, jakie są jego właściwości i zastosowanie oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?
Oświetlenie w technologii LED – podstawowe informacje
Technologia LED opiera się na półprzewodnikowych diodach emitujących światło w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Sam skrót pochodzi od angielskiej nazwy: light-emitting diode. Poszczególne rodzaje diod różnią się tylko długością fali emitowanego światła, a więc jego kolorem.
Jakie światło emituje oświetlenie tego typu?
Oświetlenie wykonane w technologii LED jest bardzo uniwersalne i może emitować praktycznie światło dowolnego rodzaju. Na rynku dostępne są żarówki LED, które w zależności od materiałów użytych w produkcji mogą emitować światło o różnej długości fali. Dobrym przykładem mogą być tu popularne żarówki G9, które produkowane są w wersjach o różnej mocy i różnych odmianach kolorystycznych. Żarówka taka może emitować światło ciepłe (z większą domieszką żółtego), zimne (więcej niebieskiego) oraz światło zbliżone barwnie do naturalnego światła dziennego.
Trwałość oświetlenia LED
Jedną z cech, jakimi charakteryzuje się oświetlenie LED, jest jego wysoka trwałość. Wysokiej jakości żarówki tego typu mogą świecić nawet do 100 tys. godzin. W porównaniu do klasycznych żarówek żarowych (takich, jakie jeszcze do niedawna były używane powszechnie) oświetlenie typu LED pracować będzie przynajmniej kilkadziesiąt razy dłużej. W tym kontekście warto spojrzeć na cenę żarówek LED. Nawet sprzęt z bardzo wysokiej półki, mimo dość wysokiej ceny jest racjonalnym zakupem.
Jak dużo energii zużywa takie oświetlenie
Jedną z istotniejszych kwestii, które z całą pewnością warto poruszyć, jest to, ile energii zużywa oświetlenie tego typu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto porównać ze sobą żarówkę tradycyjną o mocy 60W, popularną żarówkę energooszczędną (jarzeniową) o analogicznej mocy i żarówkę LED, która daje taką samą ilość światła. Okazuje się, że średnio w ciągu dnia żarówka LED zużywa ponad siedem razy mniej prądu niż żarówka tradycyjna i około 30% mniej od żarówki energooszczędnej. Ciekawe jest to, że żarówki LED są najczęściej kilkukrotnie tańsze od żarówek energooszczędnych. W tym kontekście wybór wydaje się oczywisty. Należy jeszcze wspomnieć, że mniejsze zużycie energii elektrycznej to również znacznie mniejszy wpływ takiego oświetlenia na środowisko naturalne, co w dzisiejszych czasach jest dla wielu osób kwestią kluczową.
Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat
Niektóre typy oświetlenia LED mają ciekawą właściwość, która znacznie zwiększa zakres ich zastosowania. Diody LED emitują światło o znacznie większym zakresie długości fal niż żarówki tradycyjne. Mogą na przykład emitować duże ilości promieniowania UV i podczerwonego. Dlatego też nadają się do doświetlania domowych roślin, kiedy ilość światła dziennego jest niewystarczająca.