Odpowiednie zabezpieczenia na drogach są bardzo ważnym elementem wykonywania infrastruktury drogowej. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa, zarówno pieszych jak też kierowców.
Gdzie stosuje się bariery na drogach?
Bariery drogowe stosuje się w wielu miejscach, jednak najwięcej można ich znaleźć przede wszystkim w miastach. Ze względu na duże natężenie ruchu konieczne jest oddzielenie ciągów dla pieszych od jezdni, aby zapewnić wszystkim użytkownikom drogi maksymalny poziom bezpieczeństwa. Szczególnie w miejscach wrażliwych, gdzie natężenie ruchu jest duże, ich zastosowanie jest zasadne. Bardzo często spotkać je można w okolicach szkół czy wielu innych instytucji. Właściwe ich zastosowanie pomaga także często o wiele lepiej zorganizować ruch. Dzięki nim można wyznaczać na przykład przejścia dla pieszych do przystanków, aby uniknąć przechodzenia przez nich w niedozwolonych misjach. Często bowiem celem ustawienia barier jest właśnie uniemożliwienie pieszym przechodzenia przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, co może zakończyć się tragicznie zarówno dla pieszego jak też dla kierowcy. Ponadto bardzo często stosowanie różnorodnych barier drogowych związane jest z aktualnymi przepisami, które to nakazują. Gdy chodzi o budowę dróg takich jak autostrady czy drogi szybkiego ruchu są konkretne wytyczne dotyczące tego, jakie rodzaje barier i gdzie muszą być zastosowane.
Najczęściej stosowane rodzaje barier
Bariery na drogi to bardzo wiele różnorodnych produktów, które na pewno umożliwią wykonanie odpowiednich ogrodzeń na drogach. Wybiera się je w zależności od tego gdzie mają być zamontowane. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, najlepiej jest stosować bariery montowane w gruncie na stałe, które doskonale spełniają swoją rolę. W wielu sytuacjach wybór barier jest również podyktowany ich wyglądem i dopasowaniem ich do otoczenia. W wielu miastach, które posiadają zabytkowe dzielnice, stosuje się w nich bariery dopasowane pod względem wyglądu do otoczenia i okolicznych budynków. Bardzo wiele barier jest wykonanych tak, aby posiadały elementy odblaskowe, które zwiększają ich widoczność w nocy. doskonale nadają się one na odgrodzenia w miejscach, gdzie w porze nocnej oświetlenia nie jest dużo.
Z czego produkuje się bariery drogowe
Bariery powinny być wytrzymałe, dlatego też istotne jest to z jakich materiałów są wykonane. najtrwalsze są te wykonane ze stali, gdyż jest ona odporna na uszkodzenia i nawet w razie uderzenia samochodu w barierę piesi, znajdujący się na chodniku są odpowiednio chronieni. Bariery na drogi to często elementy, które mogą tworzyć ciągi o dowolnej długości. Wystarczy jedynie wybrać większą ilość barier i odpowiednio je zamontować. W celu wykonania przejścia dla pieszych pozostawia się przerwę pomiędzy barierami o odpowiedniej szerokości. Aby bariery jak najlepiej trzymały si na swoi miejscu, powinny być wpuszczone w grunt na odpowiednią głębokość, a jeśli mają być montowane na już istniejącym chodniku, wówczas konieczne jest wykonanie otworów.