Solidne fundamenty są podstawą każdej wznoszonej budowli. Zapewne wszyscy wiemy, że fundamenty powinny być odpowiednio głęboko obsadzone i wylane betonem. Ale mało osób zdaje sobie sprawę jak bardzo ważne jest użycie odpowiedniego betonu. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się jakie są rodzaje betonu, jak się je ocenia i do czego mogą poszczególne rodzaje posłużyć.
Jakie są składniki betonu
Zacznijmy od tego z czego w ogóle ten materiał się składa. Podstawowymi składnikami są spoiwo hydrauliczne, kruszywo i woda. Spoiwem hydraulicznym może być sam cement albo z dodatkami mineralnymi – wybór odpowiedniego spoiwa zależy od rodzaju betonu, który chcemy otrzymać. Spoiwo to po połączeniu z wodą zaczyna tworzyć zaczyn, który twardnieje i wiąże mieszankę. Warto tu zauważyć, że jest to proces fizyko-chemiczny, który wydziela znaczne ilości ciepła. Można to bardzo prosto zauważyć wchodząc do pomieszczenia gdzie wylany jest świeży materiał – odczuwa się tam znacznie wyższą temperaturę i silną wilgoć. Pozostałe dwa składniki, czyli woda i kruszywo również mają duże znaczenie. Woda zapewnia odpowiednią konsystencję materiałowi, zaś kruszywo, pełniąc rolę wypełniacza, wpływa silnie na strukturę finalnego produktu.
Jak klasyfikuje się beton
Z racji, że jest to najpowszechniejszy materiał na każdej budowie to wraz z potrzebami rozwinęło się bardzo dużo różnych typów tego materiału. W zależności od miejsca w które ma zostać wprowadzony stosowany jest inny skład, szybkość wiązania, czy inne parametry wytrzymałościowe. Najczęściej widząc worek betonu spotykamy się z oznaczeniami typu C8/10, C12/15, itp. Jest to podanie parametrów danego materiału. C jest to skrót od angielskiego compressive strenth, czyli wytrzymałość na ściskanie, pierwsza liczba to wytrzymałość podana w jednostce MPa na ściskanie na próbkach walcowych, zaś druga to wytrzymałość na próbkach sześciennych. Jest to najpopularniejsza klasyfikacja betonu, którą znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na długość wiązania, która może mieć bardzo duże znaczenie przy aktualnie prowadzonych przez nas pracach. Wylewając schody musimy zaakceptować, że pełne wiązanie może potrwać nawet miesiąc, ale gdy chcemy zamurować słupek od ogrodzenia to warto wybrać rodzaj betonu wiążącą bardzo szybko, tak aby mieć gotowy element po dwóch godzinach, a nie po czterech tygodniach.
Inne zastosowania betonu
Warto w tym miejscu dodatkowo zaznaczyć, że w ostatnich latach coraz częściej można spotkań industrialne wykończenia wnętrz, a często w takich miejscach dominuje szarość. Jest ona zazwyczaj oddawana właśnie użyciem betonu, co ma prezentować się jako niewykończone, gołe ściany. Oczywiście błędem byłoby zostawienie nieobrobionego betonu jako ozdoby ścian. Dlatego w takich przypadkach stosuje się beton architektoniczny, który imituje prawdziwy i surowy materiał. Widząc takie wykończenie zazwyczaj patrzymy na cienką warstwę betonu architektonicznego pokrytego dodatkowo lakierem.