Większość firm zajmującą się obróbką metali posiada w swoim parku obrabiarki CNC skrawaniowe – frezarki, tokarki, być może bardziej specjalistyczne wytaczarki lub automaty wzdłużne. Nie zapominajmy jednak o jeszcze jednej grupie, EDM, której przykładem może być elektrodrążarka drutowa. Do czego służy elektrodrążarka drutowa? Jak uzupełnia inne obrabiarki CNC? Jakie marki liczą się w tym segmencie i jak należy wybrać nową maszynę do naszego parku? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania.
Elektrodrążarka drutowa wykorzystuje cienki drut, zwykle mosiężny o średnicach 0.1-0.5mm, który przewijany jest między głowicami, na wskutek różnicy potencjałów między drutem a przedmiotem obrabianym elektroerozyjnie, przedmiot jest wypalany i przecinany. Wysokiej jakości obrabiarki CNC z grupy premium, takie jak elektrodrążarka drutowa Mitsubishi MV2400R pozwalają też na symultaniczny ruch obu głowic po różnych ścieżkach, co pozwala na wycinanie kształtów pod kątami dochodzącymi do 30 stopni. Tańsze, zwykle chińskie rozwiązania, posiadają drut w obiegu zamkniętym, natomiast w większości „drutówek” premium drut jest tracony i usuwany jako odpad, co zapewnia dużo lepszą jakość i precyzję cięcia.
Gdzie więc elektrodrążarka drutowa może się przydać? Obrabiarki CNC skrawaniowe, zawsze ograniczone są średnicą narzędzia – oznacza to, że wykonanie wewnętrznych narożników kieszeni zawsze będzie wymagało pozostawienia w niej promienia przynajmniej takiego, jak promień narzędzia. Elektrodrążarka drutowa natomiast, jest w stanie wykonać wycięcia praktycznie „na ostro”, co pozwala na wykonywanie gniazd pod wkładki w przemyśle form wtryskowych, tworzenia wykrojników ale też po prostu wykonywanie cech trudnych do wykonania technologią skrawania.
Mitsubishi oferuje też do swoich elektrodrążarek dodatkowe osie w postaci podzielnicy, z możliwością ruchu ciągłego, co umożliwia elektrotoczenie, profilowanie ściernic do szlifierek lub wykonywanie skomplikowanych śrub specjalnych, ślimaków i innych kształtów z nawiniętą linią śrubową we wszystkich materiałach elektroprzewodzących, właściwie niezależnie od ich twardości. Oznacza to, że elektrodrążarka drutowa zastępuje inne obrabiarki CNC również w sytuacji, kiedy obrabiamy materiały powyżej 55HRc, takie jak wysokohartowana stal, stal azotowana lub węglik.
Alternatywą dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na nowe obrabiarki CNC pozostaje oczywiście rynek wtórny, a miejscem gdzie zawsze znajdzie się jakaś elektrodrążarka drutowa jest na przykład portal Obrabiarka.pl który jest największym polskim portalem dedykowanym do zakupu/sprzedaży obrabiarek, narzędzi i innych peryferiów związanych z obróbką skrawaniem.