tynki-maszynowe tynki-maszynowe

Tynkowanie mechaniczne w polskim budownictwie

Każda budowa to złożony proces, nad którym trzeba mieć pieczę. Prace należy wykonywać w odpowiedniej kolejności, tak aby nie trzeba było później niweczyć wcześniej uzyskanych efektów.
Najpierw należy wykopać dziury pod fundamenty, ułożyć zbrojenie, zaszalować i wylać fundamenty (lub postawić fundamenty z bloczków betonowych).

Kiedy mamy podstawę naszego budynku, trzeba zająć się stawianiem ścian, które możemy murować, wykonać z lanego betonu lub wykorzystać prefabrykaty. Mając na uwadze otwory drzwiowe i okienne, wykonujemy nadproża. Kolejnym etapem jest ułożenie stropu. I tu podobnie jak w przypadku ścian, możemy wykorzystać prefabrykat, wykonać strop z lanego betonu lub strop drewniany (nadal często stosowany w budownictwie jednorodzinnym).

Zobacz więcej: Tynki cementowo-wapienne Kraków

Konstrukcję dachu, która jest kolejnym krokiem, najlepiej powierzyć fachowcom. Najczęściej spotyka się konstrukcje drewniane lub metalowe. Kiedy wewnątrz budynku można już bezpiecznie pracować, układamy wszystkie instalacje (elektryczne, teletechniczne, sanitarne, grzewcze, wentylacyjne). Kolejnym etapem powinno być tynkowanie. W zależności od przeznaczenia budynku rozróżniamy tynki cementowo-wapienne oraz tynki gipsowe (to dwa najbardziej popularne rodzaje tynków). Do układania (a raczej rzucania) tynków używa się agregatów tynkarskich. Dzięki temu prace postępują bardzo sprawnie, a ich jakość nie budzi zastrzeżeń.

Budownictwo cechuje się dzisiaj wysokim stopniem wykorzystania maszyn. Pozwalają one w znacznym stopniu zaoszczędzić czas oraz środki finansowe. Wszelkiego rodzaju betoniarki, agregaty, koparki podnośniki i wiele innych sprzętów wykorzystywane są do wykonywania najcięższych prac znacznie szybciej niż człowiek. Ponadto maszyny budowlane znacznie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracy na budowach (o ile są obsługiwane przez wykwalifikowane osoby).